تبلیغات
علوم آزمایشگاهی - گلوتاتیون1

ابزار وبلاگ

ابزار رایگان وبلاگ

كد تغییر شكل موس

فالطالع بینیفال روزانه
فالطالع بینیفال روزانه
علوم آزمایشگاهی
تلاش ، تلاش ، موفقیت
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 آبان 1391 توسط هوشمند کارکن | نظرات ()

گلوتاتیون چیست ؟

گلوتاتیون یک ترکیب پروتئینی کوچک است که از سه آمینو اسید سیستئین، اسید گلوتامیک و گلیسین ساخته شده‌است.[۱] به دلیل استفاده از سه آمینو اسید در ساختار این پروتئین به آن تری پپتید هم می گویند.[۲] در این پروتئین، بین گروه آمینی آمینو اسیدسیستئین که به طور معمول به آمینو اسید گلیسین متصل است با گروه کربوکسیل زنجیرهٔ اسید گلوتامیک یک پیوند پپتیدی غیر معمول وجود دارد.[۳] این ماده به طور طبیعی در کبد انسان بر اثر ترکیب این سه اسید آمینه به وجود می‌آید.[۲] گلوتاتیون یک آنتی اکسیدانت قوی است و باعث محافظت اجزای مهم سلولی در برابر واکنش با گروه‌های عاملی اکسیژن دار مانند رادیکاه‌های آزاد و پراکسیدها می‌شود. ترکیبات سمی دارای رادیکال آزاد، معمولاً با گلوتاتیون ترکیب شده و از بدن خارج می‌شوند.

معمولا گروه تیول در گلوتاتیون بصورت کاهیده می‌باشد.

این ماده که نوعی آنزیم خنثی کننده رادیکالهای آزاد است.

رادیکال آزاد چیست؟
«رادیکال های آزاد» مواد واکنش داری هستند که در نتیجه مصرف سیگار، آلودگی هوا و یا شکسته شدن ناقص چربی و یا پروتئین در بدن تولید می شوند. پروکسیدر سوپر اکسیدها که از اکسیژن تشکیل می شوند از انواع رادیکال های آزاد هستند. رادیکال آزاد می تواند به چربی های بدن حمله کند، غشا» سلولی را پاره کند و یا موادسمی را به بافت های دور خود انتشار دهد. این تخریب های غیرقابل جبران منجر به تغییر عملکرد سلولی و یا مرگ سلولی می شود. بهترین راه مقابله در مقابل رادیکال های آزاد مصرف کافی مواد ضداکسیداسیون مثل ویتامین E و ویتامین C است. این ویتامین ها به همراه دیگر مواد آنتی اکسیدان از اکسیده شدن مواد و تولید رادیکال های آزاد در بدن در حد بسیار زیادی جلوگیری می کنند. 

مکانیسم اثر: گلوکز و پیروات از قبیل پیروات دهیدروژناز، سیترات سنتتاز، مالئات دهیدروژنازگلوتاتیون ردوکتاز و پیروات دکربوکسیلاز را مهار می‌کند.

آنزیم گلوتاتیون کننده : گلوکز ۶-فسفات دهیدروژناز(تغییرمسیر آنزیم گلوکز ۶ فسفات دهیدروژناز)

آنزیم گلوکز ۶ فسفات دهیدروژناز، آنزیم مهمی در شانت هگزوز مونوفسفات است که برای حفظ ذخایر داخل یاخته‌ای گلوتاتیون احیا شده لازم است. این آنزیم گلوکز ۶- فسفات را به ۶- فسفوگلوکونیک اسید تبدیل می‌کند و درحین این عمل NADPH تولید می‌شود.

این آنزیم، آنزیم مهم مسیر سوخت و ساز گلوکز در مسیر پنتوز فسفات بوده که طی این راهNADPH برای تولید انرژی در گلبول قرمز تولید می‌شود. 


برچسب ها: گلوتاتیون، Glutatiuon، هوشمند، آنزیم، آنتی اکسیدان،
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
شما از وبلاگ ها با چه موضوعی بیشتر استقبال می کنید؟

نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
.

كد موسیقی برای وبلاگ